• Zajęcia umuzykalniające cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Uczestnictwo dziecka w takich zajęciach jest dla niego świetną zabawą, daje mu radość i satysfakcję, a przede wszystkim pomaga mu w  budowaniu własnej wartości, samooceny i pozytywnego obrazu własnego ,,Ja”. Muzyka to sztuka, która daje możliwość kreowania samego siebie, komunikowania innym swych myśli, uczuć i emocji – to ekspresja i aktywność twórcza dziecka rozwija jego osobowość.

Realizacja treści kółka muzycznego integruje wszystkie obszary podstawy programowej wychowania przedszkolnego, ale głównie skupia się na rozwijaniu wyobraźni muzycznej z użyciem instrumentów i ciała. Zajęcia mają na celu również rozbudzenie w dzieciach ogólnych zainteresowań muzycznych.

Treść programu zakłada u dzieci uczęszczających na kółko muzyczne rozwój słuchu muzycznego oraz poczucia rytmu, poznanie nut i opanowanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.

Korzyści płynące wraz z rozwojem muzycznym dziecka:

Wychowanie muzyczne umożliwia jednoczesny rozwój umysłowy, emocjonalny i fizyczny dziecka. Ponieważ w trakcie ćwiczeń z instrumentem są pobudzane wszystkie receptory zmysłów. Ruchy ciała, w połączeniu z wytężoną pracą wzroku i słuchu, poprawiają koordynację i wyrabiają poczucie rytmu. Ponadto ćwiczą uwagę i skupienie, cechy bardzo przydatne w szkole.

Gra na instrumencie kształtuje pamięć słuchową, wzrokową, logiczną i zdolności manualne, rozwój słuchu muzycznego jest podstawą szybszego uczenia się języków obcych, a kojarzenie znaku z dźwiękiem przyspiesza opanowanie umiejętności czytania. Poprawiają się również zdolności w zakresie nauk ścisłych, dzieci podczas lekcji gry najpierw instynktownie, a następnie świadomie dodają i odejmują.

Warto zaznaczyć, że muzykowanie często pełni także bardzo ważne funkcje terapeutyczne, profesjonalnie prowadzone zajęcia mogą np. zmniejszyć dolegliwości związane z dysleksją. Ponadto, umiejętnie dobrana muzyka wycisza emocje negatywne i pobudza pozytywne.

KÓŁKO MUZYCZNE ODBYWA SIĘ W .................