5.12.2019 r. W NASZYM PRZEDSZKOLU ODBĘDBYŁ SIĘ "MIKOŁAJKOWY KONKURS PIOSENEK I WIERSZYKÓW". DZIECI Z WSZYSTKICH GRUP ZAPREZENTOWAŁY SWOJE UMIEJĘTNOŚCI ŚPIEWANIA I RECYTOWANIA. NAGRODY DLA DZIECI ZOSTAŁY UFUNDOWANE PRZEZ RADĘ SOŁECKĄ W RUPTAWIE. BARDZO DZIĘKUJEMY.
Aktualności
MIKOŁAJKOWY KONKURS PIOSENEK
- 2
Bal - mój wymarzony zawód
Dnia 29.11.19 w naszym przedszkolu odbył się bal pt. "Mój wymarzony zawód". Uczestniczyliśmy w wielu konkursach i tańczyliśmy, zabawa była świetna!
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Garść misiowych faktów
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.To historia, a jak jest dzisiaj?
Nasze misie, miśki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was, czy to dziecko, czy dorosły ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
SZLACHETNA PACZKA!!
JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNGO!
Drodzy rodzice, nasze przedszkole poraz kolejny włączyło się do charytatywnej akcji SZLACHETNA PACZKA. W tym roku wybraliśmy samodzielną mamę p. Sylwię, która wraz z córeczką Mają (5l.) od kilku lat nie ma własnego miejsca na ziemi i potrzebuje naszej pomocy, by ich codzienne życie stało się trochę łatwiejsze.
Prosimy wszystkich o włączenie się do akcji i przynoszenie rzeczy:
Żywność trwała: Herbata, Cukier, Kawa, Olej, Ryż, Dżem, Kasza, Konserwy mięsne, Makaron, Konserwy rybne, Mąka itp.
Środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło / żel myjący, Płyn do płukania, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów itp.
Materiały szkolne: Zeszyty, Papier kolorowy, Bloki, Nożyczki, Farbki, Plecak, Klej, Długopisy itp.
Wyposażenie mieszkania: Patelnia, nóż kuchenny, Pościel (poszwy, prześcieradło)
Odzież: kurtka zimowa rozm. 122, kozaki/buty zimowe rozm. 27
Szczególnymi upominkami dla rodziny są:
p. Sylwia - czarna torebka, Maja - kuchnia zabawkowa.
Radio - mama chciałby w wolnym czasie posłuchać muzyki i pośpiewać razem z córką
Może uda nam się razem spełnić te małe marzenia
Będziemy wdzięczni za każdą ofiarowaną rzecz, która pomoże tej rodzinie i sprawi, że ich święta także będą kolorowe i radosne.
AKCJA TRWA OD 19.11 – 05.12.2019 r.
"Bezpieczne dzieci"
14 listopada przedszkolaki odwiedził Pan Policjant wraz ze Sznupkiem - maskotką śląskiej policji. Podczas wizyty dzieci poznały zasady poruszania się, szczególna uwaga została zwrócona na właściwe zachowanie się przy przejściach dla pieszych. Pan Policjant sprawdził również wiedzę dzieci dotyczącą znaków drogowych oraz syganlizacji świetlnej. Celem wizyty było przypomnienie naszym podopiecznym jak ważne są zasady bezpieczeństwa.
„Przegląd Pieśni Patriotycznej”
- 1
8 listopada 2019 roku odbył się w naszym przedszkolu „ Przegląd Pieśni Patriotycznej”.
Celem przeglądu było ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, uświadomienie ich roli w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie osobowości Polaka.
Wspierając wychowanie patriotyczne młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcamy do wspólnych muzycznych spotkań oraz przywrócenia naszej zbiorowej pamięci polskich pieśni i piosenek patriotycznych.
Wszystkie dzieci wykazały się wspaniałym przygotowaniem, które uzupełniały galowe stroje, biało - czerwone rozety i polskie flagi.
„Szkoła do hymnu” – zapraszamy do udziału w akcji
Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zapraszają szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
– 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.
Tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu”
Placówki, które chcą włączyć się w akcję „Szkoła do hymnu”, powinny w piątek, 8 listopada (ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości) o symbolicznej godz. 11:11 zorganizować wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego.
Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zgłoszą swój udział w akcji otrzymają pamiątkowy dyplom. Zachęcamy również do publikowania relacji ze wspólnego śpiewania hymnu narodowego na profilach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu oraz na stronach internetowych.
Szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne
W ubiegłym roku w akcję „Rekord dla Niepodległej” włączyło się ponad 5 mln uczniów i nauczycieli w Polsce oraz za granicą, którzy 9 listopada o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewali polski hymn narodowy. Otrzymaliśmy wiele zdjęć i filmów dokumentujących to radosne świętowanie. Mamy nadzieję, że w tym roku inicjatywa spotka się z podobnym zainteresowaniem.
Bądźmy razem w tym dniu!
Świętujmy wspólnie Święto Niepodległości!
Akcja "Zbiórka karmy i koców dla zwierząt"
W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. W naszym przedszkolu chcieliśmy by dzieci uczyły się odpowiedzialności, by były wrażliwe na los innych. Aby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje. Do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Naszym mieście przybywa każdego roku mnóstwo zwierząt zagubionych i porzuconych przez właścicieli.
W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla Schroniska w Jastrzębiu - Zdroju . Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Wioletta Koralewska oraz Weronika Fedrizzi-Grabska. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom, za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk.
„Szkoła Pamięta” – dziękujemy za udział w akcji!
Prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół przyłączyło się do akcji MEN „Szkoła pamięta” zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Nasze Przedszkolaki również przyłączyły się do akcji "Szkoła Pamięta" i zapaliły znicze przy obelisku upamiętniającym bohaterów walczących o wolną Polskę.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W akcję włączył się Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, który wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniami warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 92 odwiedził groby polskich bohaterów na Powązkach.
– Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, uczniom z polskich szkół, że przyłączyli się do akcji „Szkoła pamięta”. To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział minister Dariusz Piontkowski.
Szef MEN zaznaczył że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.
Minister edukacji, uczniowie warszawskiej szkoły podstawowej oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie uczniowie wraz ministrem Dariuszem Piontkowski obejrzeli wystawę plenerową IPN „Dowody zbrodni” w kwaterze Ł i wysłuchali wykładu „Łączka” – Lekcja historii.
W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).
Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Światowy dzień zwierząt
Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.
Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października
Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także nasze przedszkole.
5
PRZEDSZKOLE W RUCHU
27 WRZESNIA OBCHODZILIŚMY W NASZYM PRZEDSZKOLU
DZIEŃ SPORTU
W zdrowym ciele zdrowy duch,
tak dziś ćwiczy mały zuch
Niech komputer idzie spać,
ja dziś idę w piłkę grać.
Archiwum Aktualności